www.nsync.tk

NSync,JustinTimberlake
 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Biyografi(Fevzi Çakmak)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Olqu>N'Sync
SiteWebTeam
SiteWebTeam
avatar

Mesaj Sayısı : 111
Yaş : 25
Kayıt tarihi : 11/06/07

MesajKonu: Biyografi(Fevzi Çakmak)   C.tesi Haz. 07, 2008 12:04 pm



Fevzi ÇAKMAK
Mareşal
P. 1311 (1895) - 7


12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924 (Orgeneral)
3 Mart 1924 - 12 Ocak 1944 (Mareşal)
Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2'nci Genelkurmay Başkanı olan Mareşal Fevzi ÇAKMAK, 1876 yılında İstanbul'da doğmuş, 1895 yılında Harp Okulundan mezun olmuştur.
Aynı yıl girdiği Harp Akademisini 1898 yılında kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında karargâh subaylığı, Metroviçe Tümeni Karargâh Subaylığı, Taşlıca Mutasarrıfı ve Komutanlığı, Mürettep Kosava Kolordusu Kurmay Başkanlığı, Mürettep Garp Ordusu Kurmay Başkanlığı, Nizamiye Yükova Tümen Komutanlığı, Kosova Kuvayi Umumiyesi Kurmay Başkanlığı, Vardar Ordusunda Şube Müdürlüğü ile Nizamiye 2'nci Tümen Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.
1914 yılında Tümgeneralliğe (Mirliva) yükselmiştir. 5'inci Kolordu Komutanlığı, Anafartalar Grup Komutanlığı, 2'nci Kafkas Kolordusu Komutanlığı ve 2'nci Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 6 Ocak 1918 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atanmıştır. 28 Temmuz 1918 tarihinde Korgeneralliğe (Ferik) yükselmiştir. 27 Mayıs 1919 tarihine kadar bu görevi yürütmüş, 1'inci Ordu Komutanlığından sonraki Harbiye Nazırlığı görevinden 21 Nisan 1920 tarihinde istifa ederek Anadolu'ya geçmiştir. Anadolu'ya geçtikten sonra Millî Müdafaa Vekili ve Heyeti Vekile Reisliği görevine atanmıştır. 3 Nisan 1921 tarihinde Orgeneralliğe (1'inci Ferik), 31 Ağustos 1922 tarihinde de Büyük Zaferin kazanılmasındaki yüksek hizmetlerinden dolayı Mareşalliğe terfi ettirilmiştir. 12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924 tarihleri arasında Genelkurmay Başkan Vekilliği, 3 Mart 1924'ten yaş haddinden emekli olduğu 12 Ocak 1944 tarihine kadar da Genelkurmay Başkanlığı yapmıştır.
Arnavutluk Harekâtı, İtalyan Harbi, Arnavutluk İsyanı'nın bastırılması, Balkan Harbi, 1'inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.
Mareşal ÇAKMAK; Gümüş İmtiyaz Madalyası, Altın İmtiyaz Madalyası, Altın Muharebe Liyakat Madalyası ve İstiklal Madalyası ile Avusturya-Macaristan Harp Nişanı, Alman Kronodör Nişanı, Alman Demir Haç Nişanı, 1'inci Mecidi Nişanı, 5'inci Mecidi Nişanı, Kılıçlı 2'nci Osmani Nişanı, 4'üncü Osmani Nişanı sahibidir.
Bayan Fıtnat ÇAKMAK ile evlenmiş olan Mareşal Fevzi ÇAKMAK'ın iki çocuğu vardır. İngilizce, Almanca ve Fransızca bilmektedir.
10 Nisan 1950 tarihinde vefat etmiş, İstanbul'da Eyüp Sultan Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.nsync.tk
 
Biyografi(Fevzi Çakmak)
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» metin yıldız biyografi
» Pinhani biyografi
» Deniz Evrenol biyografisi
» Tiesto kimdir, Tiesto biyografi

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
www.nsync.tk :: Forumumuza Hoş Geldiniz... :: Kültür - Sanat - Biyografi - Tarih - Şiir-
Buraya geçin: